Wat is er geregeld voor kiezers met een beperking?
Iedereen die wil en mag stemmen, moet dat kunnen doen. Alle stemlokalen in de gemeente zijn daarom toegankelijk en goed bereikbaar.
Toegankelijke stemlokalen
Alle stemlokalen hebben hulpmiddelen om stemmen makkelijker te maken. Bijvoorbeeld:
- Kandidatenlijst in grote letters
- Een vergrootglas met verlichting
- Een stemhokje met een lage tafel voor mensen in een rolstoel
Hulp in stemhokje voor kiezers met een lichamelijke beperking
Kunt u door een lichamelijke beperking niet zelf stemmen? Bijvoorbeeld omdat u geen potlood kunt vasthouden. Of omdat u niet of heel slecht ziet. Dan mag iemand u helpen in het stemhokje.
U mag zelf iemand meenemen om te helpen. U mag ook vragen om hulp aan iemand die in het stemlokaal werkt.
Op alle stembureaus is een gebarentolk (op afstand) aanwezig.
Stemmen met een visuele beperking
In bijna ieder stemlokaal zijn hulpmiddelen om stemmen makkelijker te maken voor mensen met een visuele beperking:
- Een vergrootglas om het stembiljet te vergroten.
- Goede verlichting in het stemhokje.
- In het stembureau in het stadskantoor is een stemmal en soundbox aanwezig. Met behulp van deze stemmal kunnen kiezers met een visuele beperking zelfstandig stemmen. Weten hoe de stemmal werkt? Volg deze instructievideo. De stemmal is te vinden in stembureau in het stadskantoor, Jacob Obrechtlaan 4 te Bergen op Zoom.
Ik heb een (licht) verstandelijke beperking. Hoe kan ik stemmen?
U kunt buiten het stemhokje uitleg krijgen van een stembureaulid. Hulp in het stemhokje is niet toegestaan. Op de website www.hoewerktstemmen.nl vindt u uitleg en kunt u oefenen.
In stembureau Residentie Aquacite (Ansjovislaan 300 te Bergen op Zoom) zijn mensen van Stichting Prokkel aanwezig om kiezers te helpen met vragen over het stemmen.
Algemene volmacht voor iemand met verstandelijke beperking
Heeft u een algemene volmacht om voor iemand met een verstandelijke beperking te handelen? Deze volmacht geldt niet voor verkiezingen en accepteert het stembureau dus niet.
Wel kan de kiezer met een verstandelijke beperking u machtigen om voor hem of haar te stemmen via de stempas of via een machtigingsformulier. De persoon die niet kan stemmen, moet dit uit zichzelf aan u vragen. Diegene moet de volmacht zelf ondertekenen.
Ik heb een mentor, bewindvoerder of sta onder curatele. Mag ik dan nog zelf stemmen?
Het kiesrecht is een persoonlijk recht dat alleen voor de kiezer is. U mag dus zelf stemmen, ook al is iemand anders uw wettelijke vertegenwoordiger. Het is aan u om te besluiten of u iemand machtigt als u niet zelf naar het stembureau kunt of wilt komen.